Spara på att göra egna kex

Havrekex är nyttigt och gott. Se hur mycket du sparar på att göra dem själv jämfört med att köpa färdiga kex i affären.

  • 7 dl (245g) havregryn (kostar ca 4kr då 1,5kg kostar ca 25kr)
  • 6 dl (360g) vetemjöl (kostar ca 3kr då 2 kg kostar ca 17kr
  • 1,5 dl (135g) strösocker (kostar ca 3kr då 2 kg socker kostar ca 22,5kr)
  • 2 tsk hjorthornssalt (kostar ca 2kr då 50g kostar 10kr
  • 200 g smör (kostar ca 20kr då 500g smör kostar ca 50kr)
  • 2 dl (200g) mjölk (kostar ca 2kr då 1 l kostar ca 10kr)

Här får man ca 1150g kex där ingredienserna tillsammans kostar ca 34kr. Skulle man köpa samma mängd färdiga havrekex skulle priset vara ca 68kr. Man sparar därmed ca 50% av priset om man gör sina havrekex själv jämfört med att köpa färdiga kex i butiken. Om man jänför med att köpa kex på kafé eller i kiosken sparar man naturligtvis ännu mer.

Priset på både ingredienser och färdig produkt varierar naturligtvis en del över tid och var man handlar. I jämförelsen har vi tittat på normal kostnad för vanliga varumärken i normalstor förpackning när inlägget publicerades. Genom att köpa storpack kan man ofta få ner priset en del på respektive produkt.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *